Nowe przepisy Karty Nauczyciela obejmą także zmiany w zakresie procedury awansu zawodowego nauczycieli. Stopień nauczyciela dyplomowanego, tak jak nauczyciela mianowanego, będzie nadawał organ prowadzący szkołę. Projektowane zmiany mają przenieść awans zawodowy do organów będących bliżej szkoły i zwiększyć rolę dyrektora szkoły oraz rodziców przy awansie nauczycieli.
Obecnie organem właściwym do nadania nauczycielowi mianowanemu stopnia nauczyciela dyplomowanego jest organ sprawujący nadzór pedagogiczny. Proponuje się, by awans przeprowadzał organ prowadzący, zaś przedstawiciele kuratorium oświaty będą brać udział w komisjach awansowych w charakterze obserwatorów. Taką rolę będą sprawować także przedstawiciele rodziców.
Na uzyskanie przez nauczyciela stopnia awansu zawodowego większy wpływ będzie miał dyrektor szkoły, który najlepiej zna pracę nauczycieli, jak również eksperci profesjonalnie przygotowani do dokonania oceny dorobku zawodowego nauczyciela.
Proponuje się, by w skład komisji egzaminacyjnej wchodzili:
Proponuje się, by w skład komisji kwalifikacyjnej dla nauczyciela ubiegającego się o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego weszli:
Proponuje się, by w skład komisji kwalifikacyjnej dla nauczycieli mianowanych zatrudnionych na stanowiskach, na których są wymagane kwalifikacje pedagogiczne w:
a) urzędach organów administracji rządowej,
b) kuratoriach oświaty,
c) specjalistycznej jednostce nadzoru,
d)Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz okręgowych komisjach egzaminacyjnych,
e) organach sprawujących nadzór pedagogiczny nad zakładami poprawczymi, schroniskami dla nieletnich, rodzinnymi ośrodkami diagnostyczno-konsultacyjnymi oraz szkołami przy zakładach karnych;
którzy mogą ubiegać się o awans zawodowy na podstawie art. 9e ust. 2 KN, oraz skład komisji egzaminacyjnej dla nauczycieli urlopowanych w związku z działalnością związkową, którzy mogą ubiegać się o awans zawodowy na podstawie art. 9e ust. 3 KN weszli:
W związku z tym, że nadzór nad czynnościami podejmowanymi w postępowaniach o nadanie nauczycielom stopni awansu zawodowego przez dyrektorów szkół oraz nad komisjami kwalifikacyjnymi i egzaminacyjnymi ma na celu zbadanie zgodności z prawem podjętych czynności i nie ma charakteru pedagogicznego - sprawował go będzie organ prowadzący, a nie jak dotychczas organ sprawujący nadzór pedagogiczny.
Nauczyciele prowadzący zajęcia w innych formach wychowania przedszkolnego prowadzonych przez osoby prawne niebędące jst lub osoby fizyczne (tj. punkty przedszkolne, zespoły wychowania przedszkolnego), choć realizują programy wychowania przedszkolnego uwzględniające podstawą programową, nie są zatrudniani na podstawie Karty Nauczyciela. W konsekwencji, podejmując pracę w szkole muszą od zera realizować ścieżkę awansu zawodowego.
Nowe przepisy przyznają osobom, które mają co najmniej trzyletni okres pracy w innych formach wychowania przedszkolnego prowadzonych przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jst, o ile do ich zakresu obowiązków należało prowadzenie zajęć bezpośrednio z dziećmi i na ich rzecz, a jednocześnie w tym okresie nie były zatrudnione w szkole i które mają znaczący dorobek zawodowy – z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole stopień nauczyciela kontraktowego. Gdy zaś nauczyciel kontraktowy przepracuje min. 5 lat w innych formach wychowania przedszkolnego i spełni powyższe warunki – po nawiązaniu stosunku pracy będzie mógł wystąpić z wnioskiem o podjęcie postępowania egzaminacyjnego na stopień nauczyciela mianowanego.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń