Dokumenty powiązane z "Ustawa z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r., poz. 2151)"
Aktualności
Utrata prawa do trzynastki za nietrzeźwość w pracy
Stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości pozbawia prawa do trzynastki. Sprawdź, czy ilość alkoholu w wydychanym powietrzu ma w tym przypadku znaczenie.
-
Patryk Kuzior
- 16 styczeń 2025
- Trzynastka dla nauczycieli
Czy bal studniówkowy jest imprezą szkolną
O tym, czy studniówka jest bądź nie jest imprezą szkolną, zależy od tego, kto przyjmuje na siebie rolę jej organizatora. Bal studniówkowy będzie imprezą szkolną, jeśli uwzględniony jest w szkolnym terminarzu i organizowany np. przez radę rodziców, będącą statutowym organem szkoły. W takim przypadku za organizację i przebieg imprezy, w tym za bezpieczeństwo osób w niej uczestniczących, odpowiada dyrektor szkoły. A jak będzie w przypadku, gdy to wyłącznie rodzice są organizatorami balu?
-
Bożena Winczewska
- 6 grudzień 2024
- Opieka nad uczniami w czasie zajęć i dyżurów
Nauczyciel na kacu – jak postąpić
Wyobraźmy sobie sytuację, w której dyrektor ma podejrzenia, że nauczyciel prowadzi zajęcia w stanie nietrzeźwości. Jak w takiej sytuacji postąpić? Naturalnym rozwiązaniem wydaje się zgłoszenie sprawy do rzecznika dyscyplinarnego. Ten krok powinien być jednak przemyślany. Sprawdź, jak zareagować w tego typu sytuacji.
-
Patryk Kuzior
- 15 luty 2022
- Nagrody i kary dla nauczycieli
Porady
Badanie alkomatem pracownika szkoły
W sprawie badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu za pomocą alkomatu brak jest jednolitego stanowiska w przepisach, bowiem rozporządzenie określające warunki i sposób dokonywania badań koniecznych do ustalenia zawartości alkoholu w organizmie, nie uwzględnia nowelizacji art. 17 ust. 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości, zgodnie z którym, badanie stanu trzeźwości pracownika przeprowadza uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego. Tymczasem § 4 ust. 2 ww. rozporządzenia, wskazuje, że badanie wydychanego powietrza, w celu ustalenia zawartości alkoholu w organizmie, przeprowadza także osoba upoważniona przez kierownika zakładu pracy. Sprawdź, czy zatem pracodawca ma prawo przebadać pracownika alkomatem?
Wzniesienie toastu lampką szampana przez dyrektora szkoły z okazji studniówki - dopuszczalne?
Bożena Winczewska
- 9 październik 2013
- Opieka nad uczniami w czasie zajęć i dyżurów
Powołanie na członka gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych a urlop zdrowotny
Patryk Kuzior
- 27 styczeń 2011
- Urlop zdrowotny – inne zagadnienia
Badanie trzeźwości pracowników szkoły - zasady
Dariusz Dwojewski
- 23 październik 2013
- BHP pracowników oświaty