Dokumenty powiązane z "Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym publicznych poradni specjalistycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r., poz. 2499)"
Aktualności
Zasady działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym poradni specjalistycznych – tekst jednolity 2023
Od 16 listopada 2023 r. obowiązuje nowy tekst jednolity rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych. Sprawdź, aktualny Dziennik Ustaw tego rozporządzenia.
-
Anna Trochimiuk
- 17 listopad 2023
- Zmiany w prawie oświatowym
Kiedy wsparcie ucznia z orzeczeniem wykracza poza możliwości szkoły
W zalecaniach z orzeczeń z poradni psychologiczno-pedagogicznych pojawiają się czasem formy wsparcia, których szkoła nie jest w stanie zorganizować. Są to np. rehabilitacja ruchowa w formie zajęć z fizjoterapeutą, hipoterapia czy zajęcia prowadzone na basenie. Czy rzeczywiście dyrektor szkoły powinien organizować takie zajęcia?
-
Marzenna Czarnocka
- 14 lipiec 2023
- Pomoc psychologiczno-pedagogiczna
2416323628
Porady
Opinia o funkcjonowaniu ucznia w szkole – kto i kiedy wydaje
Pytanie: Kto może występować do szkoły o wydanie opinii o funkcjonowaniu ucznia (rodzic, instytucje)? Kto taką opinię sporządza: wychowawca, pedagog, specjalista? Czy zapisy o wydawaniu opinii powinny znaleźć się w statucie szkoły?
Marzenna Czarnocka
- 14 grudzień 2023
- Dokumentacja szkolna - przepisy ogólne
Czy szkoła ma obowiązek wydawania kopii opinii składanych przez rodzica
Pytanie: Czy szkoła musi wydać na wniosek rodzica kopie opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej, skoro oryginał posiada rodzic?
Marzenna Czarnocka
- 13 lipiec 2023
- Pomoc psychologiczno-pedagogiczna
Czas oczekiwania na diagnozę w poradni psychologiczno-pedagogicznej
Pytanie: Czy są przepisy, które mówią o czasie oczekiwania na diagnozę w poradni psychologiczno-pedagogicznej? Jeśli rodzic składa wniosek o diagnozę, to musimy zmieścić się w czasie 30 dni od złożenia wniosku przez rodzica?
Marzenna Czarnocka
- 20 luty 2023
- Pomoc psychologiczno-pedagogiczna
Czy opinie i zaświadczenia z niepublicznych poradni są wiążące dla szkoły
Pytanie: Czy opinie psychologiczno-pedagogiczne (wydawane przez poradnie publiczne i prywatne), dotyczące np. dysleksji rozwojowej, zaburzeń lękowych, zaburzeń emocjonalnych; zaświadczenia psychologiczne dotyczące np. zaburzeń identyfikacji płciowej, zaburzeń depresyjnych; zaświadczenia lekarskie dotyczące np. zaburzeń lękowych – są dokumentami wiążącymi dla szkoły? Czy jest obowiązek stosowania się do zawartych tam wskazań dla szkoły, nauczycieli i dostosowywania wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb rozwojowych oraz możliwości psychofizycznych ucznia?
Marzenna Czarnocka
- 16 listopad 2023
- Pomoc psychologiczno-pedagogiczna
Pomoc poradni dzieciom z przedszkoli niepublicznych
Pytanie: Po raz kolejny otrzymałam informację od rodzica dziecka o braku możliwości udzielenia pomocy przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną (rejonową). Poproszę o udzielenie informacji, jak przedstawia się sytuacja dzieci uczęszczających do przedszkola niepublicznego w przypadku konieczności udzielenia pomocy psychologiczno-pedagogicznej przez najbliższą poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Kto pełni nadzór nad poradniami? Do kogo mogę się zwrócić?
Marzenna Czarnocka
- 30 sierpień 2021
- Pomoc psychologiczno-pedagogiczna
Czy konieczna autoryzacja wywiadu z poradni psychologiczno-pedagogicznej
Pytanie: Czy pracownik poradni psychologiczno-pedagogicznej po przeprowadzeniu wywiadu musi przedłożyć go rodzicowi do autoryzacji? Rodzic nie życzy sobie, aby szkoła miała wiedzę na temat trudnej sytuacji rodzinnej dziecka?
Michał Łyszczarz
- 13 listopad 2019
- Organizacja pracy szkoły - inne zagadnienia
Jak zareagować w przypadku samookaleczania się przez ucznia
Pytanie: Uczeń pociął się żyletką w łazience w szkole. Wychowawca powiadomił psychologa i rodzica oraz dyrektora szkoły. Jakie kroki powinien podjąć dyrektor szkoły?
Michał Łyszczarz
- 7 październik 2019
- Postępowanie w trudnych sytuacjach
Objęcie szkoły niepublicznej zakresem działania poradni psychologiczno-pedagogicznej
Pytanie: Od 1 września funkcjonować będzie nowa szkoła niepubliczna. Jakie działania należy podjąć, by trafiła ona pod „opiekę” lokalnej poradni psychologiczno-pedagogicznej?
Marzenna Czarnocka
- 28 sierpień 2019
- Pomoc psychologiczno-pedagogiczna
Prawo do dodatku za pracę w trudnych warunkach w poradni psychologiczno-pedagogicznej
Pytanie: Czy i kiedy pracownikom w poradniach psychologiczno-pedagogicznych należy się dodatek za pracę w trudnych warunkach?
Agnieszka Kosiarz
- 14 marzec 2019
- Dodatki dla nauczycieli
Czy można wydać opinię o dziecku dla innego przedszkola
Pytanie: Dziecko uczęszczało do naszej placówki do I półrocza. Następnie zmieniło pobyt zamieszkania. Przedszkole, do którego uczęszcza obecnie dziecko, prosi o wydanie opinii. Czy taką opinię można wydać, jeśli wnioskuje inne przedszkole?
Agnieszka Rumik-Smolarz
- 12 luty 2024
- Dokumentacja przedszkola
24252236212304922573202351742517312171401657416037