Dokumenty powiązane z "Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r., poz. 1604)"
Aktualności
Czy szkoła musi wprowadzić procedury postępowania w przypadku prób samobójczych uczniów
Aktualnie obowiązujące przepisy prawa zobowiązują szkoły do określenia odpowiednich procedur we wprowadzonych standardach ochrony małoletnich. Inne przepisy nie nakładają na szkołę obowiązku ich tworzenia. Powstają one wtedy, kiedy w ocenie dyrektora ich opracowanie i stosowanie w określonych sytuacjach będzie w szkole niezbędne lub przydatne.
-
Bożena Winczewska
- 17 marzec 2025
- Postępowanie w trudnych sytuacjach
Czy uczniowie mogą zostawiać hulajnogi elektryczne w szatni szkolnej
Dyrektor szkoły, odpowiadając za zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w szkole, nie tylko może, ale powinien zakazać pozostawiania hulajnóg elektrycznych w szatni. Powinien wyznaczyć miejsce do ich parkowania oraz zobowiązać uczniów do stosowania się do jego polecenia. Podpowiadamy, dlaczego uczniowie nie powinni zostawiać hulajnóg w szatni.
-
Bożena Winczewska
- 10 grudzień 2024
- Bhp w szkole
Czy bal studniówkowy jest imprezą szkolną
O tym, czy studniówka jest bądź nie jest imprezą szkolną, zależy od tego, kto przyjmuje na siebie rolę jej organizatora. Bal studniówkowy będzie imprezą szkolną, jeśli uwzględniony jest w szkolnym terminarzu i organizowany np. przez radę rodziców, będącą statutowym organem szkoły. W takim przypadku za organizację i przebieg imprezy, w tym za bezpieczeństwo osób w niej uczestniczących, odpowiada dyrektor szkoły. A jak będzie w przypadku, gdy to wyłącznie rodzice są organizatorami balu?
-
Bożena Winczewska
- 6 grudzień 2024
- Opieka nad uczniami w czasie zajęć i dyżurów
Czy nauczyciel sprawuje opiekę nad uczniami podczas półmetka (połowinek)
W wielu szkołach ponadpodstawowych funkcjonuje zwyczaj organizowania półmetka dla uczniów. Zwykle jest to prywatna inicjatywa uczniów i ich rodziców. Czy w takiej sytuacji nauczyciel na półmetku musi sprawować opiekę nad uczniami? Sprawdź, jakie są obowiązku nauczyciela zaproszonego na półmetek.
-
Anna Król
- 31 październik 2024
- Kadry w oświacie - inne zagadnienia
Gdzie przechowywać zaświadczenie z KRK rodzica, który bierze udział w wycieczce
Zaświadczenie z KRK przedłożone dyrektorowi przez rodzica wyznaczonego na opiekuna wycieczki szkolnej, powinno być załączone do dokumentacji dotyczącej osoby dopuszczonej do działalności związanej z opieką nad uczniami. Będzie to zbiór dokumentów wymaganych przepisami przy organizacji wycieczek. Wśród nich są: zatwierdzona przez dyrektora karta wycieczki, dołączona do karty lista uczniów biorących udział w wycieczce, pisemne zgody rodziców uczniów niepełnoletnich na udział dziecka w wycieczce. Sprawdzamy szczegóły!
-
Bożena Winczewska
- 16 październik 2024
- Opieka nad uczniami podczas wycieczek szkolnych
Zawieszenie zajęć i wprowadzenie nauki zdalnej – czy dyrektor wydaje zarządzenie
Jeśli zawieszenie zajęć zostało wprowadzone na mocy decyzji starosty, to dyrektor nie ma obowiązku wydawania dodatkowego zarządzenia w tym zakresie. Jeśli jednak wprowadzenie po zawieszeniu nauki zdalnej pozostało w gestii dyrektora (za zgodą organu prowadzącego), to wskazane byłoby wydanie w tym zakresie zarządzenia, choć przepisy nie wskazują takiego obowiązku.
-
Przemysław Ogonowski
- 27 wrzesień 2024
- Analizy i interpretacje
Nauka pierwszej pomocy w szkołach – jak zorganizować zajęcia
W podstawie programowej, która będzie obowiązywać od 1 września 2024 r., w klasach I–III szkoły podstawowej, w wymaganiach z zakresu edukacji przyrodniczej dodany został wymóg znajomości podstawowych zasad udzielenia pierwszej pomocy. W klasach IV–VII zajęcia z udzielania pierwszej pomocy powinny być prowadzone w ramach zajęć z wychowawcą. Natomiast uczniowie klasy VIII będą uczyć się pierwszej pomocy na zajęciach edukacji dla bezpieczeństwa. Podpowiadamy, jak zorganizować zajęcia i kto może je prowadzić.
-
Bożena Winczewska
- 27 sierpień 2024
- Organizacja zajęć szkolnych
Jakie dokumenty mogą być wspólne dla zespołu szkolno-przedszkolnego
Jeśli szkoła zostanie połączona w zespół szkolno-przedszkolny, to obie placówki mogą zachować odrębne rady pedagogiczne i rady rodziców – jeśli tak przewiduje statut. Jakie dokumenty muszą być wspólne, a jakie odrębne dla obu placówek?
-
Bożena Winczewska
- 13 sierpień 2024
- Dokumentacja szkolna - przepisy ogólne
Porady
Bal ósmoklasistów – na terenie szkoły czy poza nią
Czy ewidencję świadectw i legitymacji można prowadzić oddzielnie
Mirosława Graf
- 1 kwiecień 2025
- Dokumentacja szkolna - przepisy ogólne
Wybór placówki dla ucznia z orzeczeniem – czy należy do rodziców
Katarzyna Lewandowska-Staroń
- 4 grudzień 2024
- Pomoc psychologiczno-pedagogiczna
Czy standardy ochrony małoletnich stosuje się do uczniów pełnoletnich w szkole ponadpodstawowej
Katarzyna Lewandowska-Staroń
- 19 listopad 2024
- Organizacja pracy szkoły - inne zagadnienia
Czy chłopcy i dziewczynki mogą przebierać się w jednej szatni na lekcje WF
Mirosława Graf
- 31 październik 2024
- Organizacja pracy szkoły - inne zagadnienia
Czy konieczna jest zgoda rodziców na wezwanie karetki lub udzielenie pierwszej pomocy w szkole
Bożena Winczewska
- 10 wrzesień 2024
- Postępowanie w trudnych sytuacjach
Liczba pracowników na dyżurze nocnym w szkole
Agnieszka Kosiarz
- 9 lipiec 2024
- BHP pracowników oświaty