Nauczyciel lub dyrektor szkoły, którego dotyczy postępowanie dyscyplinarne, mogą przyjmować różne linie obrony. Jednym z uprawnień formalnych jest żądanie wyłączenia rzecznika dyscyplinarnego. Sprawdź, kiedy można skorzystać z takiego rozwiązania
Niezwykle ważną instytucją działającą przy komisji dyscyplinarnej jest rzecznik dyscyplinarny. Do jego obowiązków należy bowiem prowadzenie postępowania wyjaśniającego, w oparciu o które wszczynane jest właściwe postępowanie dyscyplinarne prowadzone przez komisję.
Rzecznik dyscyplinarny podlega wyłączeniu od udziału w sprawie z mocy samego prawa. Chodzi tu o przypadki, gdy sprawa dotyczy bezpośrednio samego rzecznika, jego małżonka, krewnego lub powinowatego w linii prostej albo osoby pozostającej z nim w stosunku przysposobienia.
Możliwe jest także wyłączenie rzecznika dyscyplinarnego na żądanie nauczyciela, którego dotyczy sprawa. W takim przypadku nauczyciel musi uprawdopodobnić, że między rzecznikiem a nauczycielem, którego dotyczy postępowanie wyjaśniające, lub jego obrońcą zachodzą okoliczności, które mogą wywołać wątpliwość co do jego bezstronności. Chodzi o przypadki inne niż skutkujące obligatoryjnym wyłączeniem rzecznika dyscyplinarnego.
Jeżeli rzecznik dyscyplinarny zostanie wyłączony od udziału w sprawie, wówczas jego obowiązki
przejmie jeden z jego zastępców. Czynności wykonane dotychczas przez wyłączonego rzecznika pozostaną jednak w mocy, chyba że wojewoda lub komisja dyscyplinarna postanowią o ich ponownym wykonaniu.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń