Przydział godzin ponadwymiarowych nie zawsze jest odpowiednim rozwiązaniem problemów kadrowych. Czasami bowiem ich przydzielenie jest niemożliwe lub wymaga zgody nauczyciela. Sprawdź, w jakich przypadkach występują takie ograniczenia.
Przez godzinę ponadwymiarową rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy. Szczegółowe zasady obliczania tego wynagrodzenia powinny być sprecyzowane w regulaminie wynagradzania nauczycieli. Analogiczne rozwiązania przewiduje się dla godzin doraźnych zastępstw.
Godzina ponadwymiarowa przydzielana jest w szczególnych wypadkach, podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu nauczania. W tym miejscu objawia się pierwsze ograniczenie w przydziale tych godzin. Jeżeli brak jest konieczności realizacji programu nauczania, to dane zajęcia nie powinny być przydzielane jako godziny ponadwymiarowe. Zamiast tego należy przydzielić je innemu nauczycielowi w ramach jego wymiaru zajęć.
Z przepisów wprost wynika, że godzin ponadwymiarowych nie możemy przydzielać:
Oprócz tego obowiązuje limit wymiaru tych godzin. Otóż liczba godzin ponadwymiarowych nie może przekroczyć:
W roku szkolnym 2024/2025 wskazany limit 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć można przekroczyć, przydzielając większą liczbę godzin ponadwymiarowych zgodnie z posiadaną specjalnością:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń