Wyliczając wynagrodzenie za pracę społecznego inspektora pracy należy brać pod uwagę wszelkie świadczenia składające się na wynagrodzenie za pracę. Wynagrodzenie dla społecznego inspektora pracy nie powinno być wliczane do podstawy ustalenia wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Więcej na ten temat w artykule.
Wynagrodzenie społecznego inspektora pracy jest świadczeniem dodatkowym. Fundamentalne znaczenie ma tu uchwała Sądu Najwyższego z dnia 11 maja 2010r. II PZP 3/10.
Krótko mówiąc wynagrodzenie dla społecznego inspektora pracy nie wynika ze stosunku pracy, czyli nie jest elementem wynagrodzenia za pracę nauczyciela lecz jest z nim jedynie związane.
W razie znacznego obciążenia zadaniami wynikającymi z pełnienia funkcji społecznego inspektora pracy dyrektor szkoły na wniosek organizacji związkowych może ustalić́ zryczałtowaną miesięczną pensją. Nie może ona przekraczać wynagrodzenia za 30 godzin pracy osoby pełniącej funkcję społecznego inspektora pracy. Dyrektor nie jest jednak związany wnioskiem związków zawodowych.
Decyzja co do przyznania wynagrodzenia SIP i ustalenia jego wysokości zależy od uznania SIP.
Dyrektor szkoły może oczywiście kierować się wnioskiem związków zawodowych, ale może też kierować się własną oceną liczby godzin pracy, jakie pracownik poświęca na wypełnienie obowiązków społecznego inspektora pracy.
Przy ustalaniu wynagrodzenia dla społecznego inspektora pracy należy brać wszelkie składniki wynagrodzenia ze stosunku pracy – ustawa nie ogranicza się do wynagrodzenia zasadniczego. Płatność wynagrodzenia dla społecznego inspektora pracy następuje co miesiąc w formie ryczałtu czyli z góry ustalonej kwocie.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń