W ostatnim czasie zdarza się, że do zorganizowanego w szkole oddziału przygotowawczego, nie ma chętnych uczniów. W takiej sytuacji organy prowadzące rozważają ich likwidację. Sprawdzamy, czy można zlikwidować oddział przygotowawczy w trakcie roku szkolnego.
Organ prowadzący szkołę może zorganizować oddział przygotowawczy w szkole dla osób niebędących obywatelami polskimi, podlegających obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, które nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, które wymagają dostosowania procesu kształcenia do ich potrzeb i możliwości edukacyjnych, a także dostosowania formy organizacyjnej wspomagającej efektywność ich kształcenia.
Dyrektor szkoły, w której utworzono oddział przygotowawczy, powołuje zespół kwalifikujący uczniów do tego oddziału. Liczba uczniów nie może przekraczać 25. Jeśli do oddziału zorganizowanego w szkole dla klas I–III zostało zakwalifikowanych np. 6 uczniów, to nie może to stanowić podstawy, by oddział przygotowawczy likwidować.
Zatem oddział przygotowawczy może zostać zlikwidowany dopiero z końcem roku szkolnego. Okres nauki ucznia w oddziale przygotowawczym powinien trwać do zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym, w którym uczeń został do niego zakwalifikowany.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń