Wynagrodzenie urlopowe nauczyciela – 9 pytań i odpowiedzi

Data publikacji: 10 czerwca 2024 r.
Poleć znajomemu
Wynagrodzenie urlopowe nauczyciela – 9 pytań i odpowiedzi

Już w czerwcu nauczyciele szkół feryjnych rozpoczynają urlopy wypoczynkowe. W praktyce także nauczyciele szkół i placówek nieferyjnych korzystają z urlopu wypoczynkowego w okresach przypadających na wakacje. Za czas urlopu nauczycielom należy się miesięczne wynagrodzenia obliczone według specjalnych reguł. W artykule wyjaśniamy, jak obliczyć wynagrodzenie urlopowe nauczycieli w okresie wakacji.

Wynagrodzenie urlopowe – czy przysługuje za całe ferie letnie

Wynagrodzenie urlopowe nauczyciela to miesięczne wynagrodzenie obliczone według zasad określonych w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli.

Nauczyciele szkół i placówek samorządowych oraz prowadzonych przez organy administracji rządowej korzystają z urlopu wypoczynkowego w jednym z dwóch reżimów:

  • feryjnym – dotyczy nauczycieli szkół i placówek feryjnych (z wyjątkiem kadry kierowniczej)
  • nieferyjnym – dotyczy nauczycieli szkół i placówek nieferyjnych (a także nauczycieli pełniących funkcje kierownicze oraz nauczycieli, którzy przez okres co najmniej 10 miesięcy pełnią obowiązki kierownicze w zastępstwie).

Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole feryjnej przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii zimowych i wakacji oraz w czasie ich trwania (art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela). Błędnym jest założenie, że urlop trwa jedynie 56 dni. 8 tygodni urlopu (czyli 56 dni) to hipotetyczny wymiar wykorzystywany do obliczenia urlopu uzupełniającego lub ekwiwalentu urlopowego. Tym samym za cały okres urlopu wypoczynkowego nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Nauczycielom płaci się wynagrodzenie urlopowe za cały okres ferii zimowych i wakacji (w 2024 r. – od 22 czerwca do 31 sierpnia).

Z kolei w przypadku urlopu w reżimie nieferyjnym wynagrodzenie urlopowe nie musi przypadać na okres wakacji. Urlop ten przysługuje bowiem w wymiarze 35 dni roboczych, w okresach wskazanych w planie urlopów (a w razie jego braku uzgodnionych z nauczycielem). Wymiar tego urlopu zależy od wymiaru zajęć nauczyciela.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie składniki wynagrodzenia należy uwzględnić w podstawie wymiaru pensji urlopowej,
  • czy wynagrodzenie to ulega przeliczeniu osobno dla każdego miesiąca,
  • jak wyliczyć średnią w ramach dodatku funkcyjnego raz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa,
  • jak rozliczyć pensję urlopową nauczyciela w przypadku pracy w reżimie feryjnym i nieferyjnym.

Pozostało jeszcze 78% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu Oświatowego a wraz z nim:
Aktualne informacje o zmianach w przepisach
Największa baza narzędzi dla szkół
Baza 7000 porad prawnych dla dyrektorów szkół oraz kadrowych w oświacie
Konkretne odpowiedzi ekspertów w poradni i na czacie

Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie

Jeśli posiadasz już konto

Zaloguj się:

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql