W związku z dojazdem do domu ucznia nauczyciel odbywa podróż służbową i w związku z tym szkoła powinna zwrócić mu koszty zgodnie z przepisami prawa. Na takim stanowisku stanął resort edukacji i nauki w odpowiedzi na interpelację poselską. Szczegóły poniżej.
W odpowiedzi na interpelację wskazano, że nauczanie indywidualne jako zajęcia prowadzone bezpośrednio z uczniem są realizowane w ramach pensum lub w godzinach ponadwymiarowych. Nie ma więc wątpliwości, że nauczyciel wykonuje wtedy obowiązki służbowe. Przepisy Karty Nauczyciela nie odnoszą się do organizacji dojazdu nauczyciela do ucznia w ramach indywidualnego nauczania ani do finansowania kosztów tego dojazdu. Z tego względu należy tu sięgnąć do art. 775 Kodeksu pracy dotyczącego podróży służbowej, a także do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela).
Nauczycielowi mogą przysługiwać w takiej sytuacji diety a także zwrot kosztów:
Jak zauważa MEiN, jeśli nauczyciel dojeżdża na zajęcia nauczania indywidualnego do innej miejscowości niż ta, w której mieści się szkoła, wówczas odbywa podróż służbową. W konsekwencji powinien on otrzymać wtedy zwrot kosztów tej podróży.
Jak podkreślono w odpowiedzi na interpelację, to pracodawca określa środek transportu właściwy do odbycia podróży krajowej lub podróży zagranicznej, a także jego rodzaj i klasę, określa pracodawca.
W takim przypadku nauczyciel może liczyć na zwrot kosztów w kwotach udokumentowanych biletami lub fakturami obejmującymi cenę biletu środka transportu. Obejmuje to także związane z nimi opłaty dodatkowe, w tym miejscówki, a także ulgi na dany środek transportu, bez względu na tytuł ulgi.
Na wniosek nauczyciela dyrektor może też wyrazić zgodę na dojazd do ucznia środkiem transportu należącym do nauczyciela np. prywatnym samochodem osobowym. Wówczas nauczycielowi przysługuje tzw. kilometrówka czyli iloczyn przejechanych kilometrów przez stawkę za jeden kilometr przebiegu, ustaloną przez szkołę (maksymalnie stawka określona na podstawie art. 34a ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym).
Przeczytaj także: Zwrot kosztów podróży służbowej za nauczanie indywidualne – nie w każdym przypadku
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń