Przepisy, które wchodzą w życie 30 maja, przewidują dodatkowy urlop dla pracowników, którzy w przeszłości byli działaczami antykomunistycznymi. Sprawdzamy, którzy pracownicy oświaty mogliby ubiegać się o taki urlop i na jakich zasadach.
Dodatkowy urlop wypoczynkowy ma przysługiwać:
działaczowi opozycji antykomunistycznej,
osobie represjonowanej z powodów politycznych
Urlop ten przysługuje w wymiarze 5 dni roboczych w roku kalendarzowym.
Urlop nie przysługuje osobie uprawnionej do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów. To oznacza, że na urlop nie mogą liczyć nauczyciele szkół feryjnych, ale także nieferyjnych, o ile w przypadku tych drugich wymiar urlopu przekracza 26 dni roboczycj.
Należy podkreślić, że prawo do urlopu dodatkowego uregulowane zostało w szczególny sposób. Ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych nie zawiera odesłania do Kodeksu pracy. Powstają znaczne wątpliwości interpretacyjne dotyczące wprowadzonego uprawnienia dotyczące chociażby daty nabycia urlopu, proporcjonalnego ustalania prawa w przypadku np. niepełnego wymiaru czasu pracy lub ustania zatrudnienia w ciągu roku.
Dodatkowy urlop należny jest pracownikowi z mocy prawa. Do powstania uprawnienia nie jest zatem konieczny wniosek pracownika.
Nowelizacja nie zawiera podstawy do obniżenia wymiaru urlopu dodatkowego z uwagi na powstanie do niego prawa w trakcie roku kalendarzowego. Dotyczy to także tego roku, w którym prawo do dodatkowego urlopu będzie można nabyć nie wcześniej niż w dniu wejścia w życie nowelizacji tj. 30 maja 2021 r.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń