Od lat toczy się dyskusja, czy zakazać uczniom używania telefonów komórkowych w szkole. Nie ma jednak przepisu, który by na to pozwalał. Wręcz przeciwnie – przepisy mówią wprost, że wnoszenie i korzystanie z telefonów komórkowych musi być uregulowane w statucie. Czy aktualnie można więc całkowicie zakazać używania telefonów, czy uczniowi można zabrać telefon? Sprawdzamy, co o telefonach komórkowych znajdziemy w przepisach oświatowych i co na temat ich używania powinno się znaleźć w dokumentacji szkolnej.
Statut określa obowiązki ucznia w zakresie przestrzegania warunków wnoszenia i korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły (art. 99 pkt 4 ustawy Prawo oświatowe). Z przepisu wynika jednoznacznie, że uczeń ma prawo do posiadania i korzystania z telefonu na terenie szkoły na warunkach ustalonych w statucie.
Statut może stanowić, że:
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Do Ministerstwa Edukacji Narodowej trafiła petycja dotycząca wprowadzenia zasad używania telefonów komórkowych w żłobkach, przedszkolach i szkołach podstawowych. Ma ona na celu ujednolicenie zasad higieny cyfrowej we wszystkich placówkach oświatowych i dotyczy zarówno uczniów, jak i nauczycieli.
Jak informuje Rzecznik Praw Dziecka, w najbliższym czasie w szkołach nie zostanie wprowadzony odgórny zakaz korzystania z smartfonów przez dzieci. Wprowadzenie takich rozwiązań w ocenie Rzecznik powinno być poprzedzone dyskusją z udziałem dzieci i działaniami edukacyjnymi w zakresie reguł korzystania z urządzeń cyfrowych.
Nie wolno wprowadzać całkowitego zakazu używania telefonów i innych urządzeń mobilnych przez uczniów w szkole – tak twierdzi MEiN. Możliwe są natomiast ograniczenia w tym zakresie, które powinny znaleźć się w statucie szkoły. Sprawdź, jak możesz rozwiązać problem używania telefonów w szkole.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.