wypowiedzenie z art. 20 Karty Nauczyciela

Przejście w stan nieczynny nauczyciela zatrudnionego w kilku szkołach
Nauczyciel, który otrzymał wypowiedzenie z art. 20 Karty Nauczyciela, może złożyć wniosek o przeniesienie w stan nieczynny. Nauczyciel w stanie nieczynnym może być przywrócony do pracy w pełnym wymiarze, a jego dodatkowe zatrudnienie ograniczone jest do czasu trwania stanu nieczynnego. Sprawdź, czy to oznacza, że nauczyciel w stanie nieczynnym nie może kontynuować pracy w innych placówkach, w tym niepublicznych, gdy podjął zatrudnienie przed przejściem w stan nieczynny.

Stan nieczynny nauczyciela - kiedy się rozpoczyna
Nauczyciele zatrudnieni w pełnym wymiarze zajęć, którzy otrzymali wypowiedzenie z art. 20 Karty Nauczyciela, mogą złożyć wniosek o przeniesienie w stan nieczynny. Sprawdź, kiedy następuje rozpoczęcie stanu nieczynnego – z dniem złożenia wniosku, z dniem wskazanym przez dyrektora czy po upływie okresu wypowiedzenia.
Karta Nauczyciela jako pragmatyka zawodowa wprowadza wiele różnych konstrukcji prawnych nieznanych na gruncie powszechnego prawa pracy. W ten sposób niejednokrotnie sytuacja nauczycieli, jako pracowników jest specyficzna, co wynika ze swoistego uprzywilejowania tej grupy zawodowej.
Nauczyciel może powstrzymać skutek wypowiedzeniu z art. 20 Karty Nauczyciela
Jednym z przykładów tego rodzaju szczególnych rozwiązań dedykowanych nauczycielom jest możliwość przeniesienia nauczyciela w stan nieczynny. Ta instytucja prawna związana jest ściśle z trybem zwalniania nauczycieli ze względów organizacyjnych. Przypomnijmy w tym miejscu, że wedle art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela dyrektor szkoły w razie częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Już z treści tego przepisu wynika, że pomimo istnienia podstaw do rozwiązania stosunku pracy, jakimi jest obiektywny brak możliwości znalezienia w szkole takiej ilości zajęć, by nauczyciel mógł kontynuować pracę w pełnym wymiarze, nie musi dojść do rozwiązania stosunku pracy, o ile skutku takiego nie chce nauczyciel. Może on bowiem złożyć wniosek o przeniesienie w stan nieczynny. Co ważne przepis ten dotyczy nauczycieli niezależnie czy zatrudnieni są w szkole feryjnej czy też w placówce, w której organizacji pracy ferie nie są przewidziane.
Złożenie wniosku o przeniesienie w stan nieczynny czyni wypowiedzenie bezskutecznym
Jeśli chodzi o kwestie proceduralne, to zwróćmy uwagę na art. 20 ust. 5c Karty Nauczyciela, który stanowi, że wypowiedzenie jest bezskuteczne w przypadku złożenia przez nauczyciela, w terminie do 30 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia stosunku pracy z przyczyn określonych w ust. 1 pkt 2, pisemnego wniosku o przeniesienie w stan nieczynny. Z upływem sześciomiesięcznego okresu pozostawania w stanie nieczynnym stosunek pracy wygasa. Wygaśnięcie stosunku pracy powoduje dla nauczyciela skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy w zakresie świadczeń przedemerytalnych. Z powyższego wynika, że możliwość wnioskowania o przeniesienie w stan nieczynny powstaje w sytuacji, gdy nauczyciel otrzyma od dyrektora szkoły (pracodawcy) oświadczenie o wypowiedzeniu, w którym wskazane są przyczyny określone w art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela.