Nauczyciel, który uzupełnia etat w innej szkole, otrzymuje wynagrodzenie za cały realizowany wymiar zajęć. Dotyczy to także dodatku motywacyjnego. Sprawdź, jak w takim przypadku ustala się prawo do dodatku motywacyjnego i kto decyduje o jego przyznaniu nauczycielowi w uzupełnieniu etatu.
Uzupełnienie pensum pozwala na przydział części zajęć nauczyciela w innej szkole, bez konieczności dodatkowego zatrudnienia. W nagraniu wyjaśniamy specyfikę uzupełnienia pensum i prezentujemy praktyczne aspekty jego stosowania.
Nauczyciel, na którego nałożono polecenie uzupełnienia pensum w innej szkole, musi wykonywać część obowiązków służbowych w innej szkole, choć nie jest jej pracownikiem. Od wielu lat nauczyciele i dyrektorzy zadawali sobie pytanie, czy uzupełnienie pensum może być zakwestionowane przed sądem pracy? Ważne stanowisko w tej kwestii sformułował Sąd Najwyższy w wyroku z 8 października 2021 r.
W przypadku nauczyciela wykonującego pracę w więcej niż jednej szkole dopuszczalne są zarówno odrębne umowy o pracę, jak i uzupełnienie pensum nakładane przez organ prowadzący. Warto porównać te rozwiązania kadrowe.
Czy organ prowadzący może nałożyć na nauczyciela obowiązek uzupełnienia pensum w trakcie roku szkolnego? Co w takiej sytuacji może zrobić dyrektor szkoły, w której nauczyciel ma uzupełniać pensum? Obejrzyj wideoporadę.
Alternatywnym rozwiązaniem pozwalającym utrzymać zatrudnienie nauczyciela, dla którego brakuje godzin, jest uzupełnienie pensum w innej szkole. Choć polecenie uzupełnienia pensum wydaje nauczycielowi organ prowadzący, to jednak wiele obowiązków związanych z zatrudnieniem uzupełniającym spoczywa na dyrektorze.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.