świadczenie na start

Świadczenie na start dla nauczycieli początkujących – komu wypłacić
Świadczenie na start to jednorazowy dodatek w wysokości 1.000 zł dla nauczycieli początkujących, jednakże nie dla wszystkich. Sprawdź, kto ma prawo do świadczenia na start.
Świadczenie na start – nie w każdej szkole
Prawo do świadczenia na start określone jest w art. 53a Karty Nauczyciela. Przepis ten ma zastosowanie tylko w placówkach, do których Kartę Nauczyciela stosuje się w pełni tj. wymienionych w art. 1 ust. 1 Karty Nauczyciela. Dodatek na start wypłacają zatem jedynie szkoły, przedszkola i placówki prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego i organy administracji rządowej. Nauczyciele realizujący awans zawodowy w innych szkołach i placówkach tj.:
- publicznych niesamorządowych,
- niepublicznych
nie otrzymają takiego świadczenia. W szkołach tych Kartę Nauczyciela stosuje się bowiem w bardzo ograniczonym zakresie wynikającym z art. 91b ust. 2 Karty Nauczyciela. Nie ma w tym zakresie art. 53a Karty Nauczyciela regulującego świadczenie na start.
Świadczenie na start – nie dla każdego nauczyciela początkującego
Świadczenie na start przysługuje nauczycielowi odbywającemu przygotowanie do zawodu. Takie przygotowanie odbywa nauczyciel początkujący czyli bez stopnia awansu zawodowego, który:
- jest zatrudniony w wymiarze co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru zajęć,
- zajmuje stanowisko zgodnie z kwalifikacjami lub jest zatrudniony na podstawie art. 10 ust. 3 Karty Nauczyciela (art. 9a ust. 2 Karty Nauczyciela).
Przygotowanie do zawodu odbywa również nauczyciel zatrudniony w więcej niż jednej szkole w wymiarze poniżej 1/2, pod warunkiem, że łączny wymiar zajęć tego nauczyciela to minimum połowa. W takim przypadku organ sprawujący nadzór pedagogiczny wyznacza dyrektora szkoły, który wykonuje czynności związane z odbywaniem przez nauczyciela przygotowania do zawodu nauczyciela, w tym powołuje mentora, dokonuje oceny pracy nauczyciela oraz wskazuje nauczycielowi właściwy organ do złożenia wniosku o podjęcie postępowania egzaminacyjnego. Świadczenie na start wypłaci jednak wówczas szkoła wskazana przez nauczyciela, jako podstawowe miejsce zatrudnienia (zob. niżej).
Pobierz wzór informacji o rozpoczęciu przygotowania do zawodu>>
Z artykułu dowiesz się m.in.:
- komu wypłacić świadczenie na start,
- w jakim terminie wypłacić dodatek na start,
- czy świadczenie na start można wypłacić w trakcie roku szkolnego,
- które placówki wypłacają świadczenie na start,
- czy po przejściu z placówki niepublicznej do samorządowej nauczycielowi wypłaca się dodatek na start,
- czy nauczyciel składa wniosek o świadczenie na start.