Stowarzyszenie może zostać założone przez rodziców. Dyrektor szkoły z formalnego punktu widzenia nie powinien wpływać na działania stowarzyszenia ani go kontrolować. Natomiast musi wyrazić zgodę na jego działalność. Podpowiadamy, jakie zadania ma dyrektor, gdy w szkole ma powstać stowarzyszenie.
Z artykułu dowiesz się:
Zakaz działalności w szkole stowarzyszeń i innych organizacji, które miałyby promować seksualizację dzieci, a także złożona procedura nawiązywania współpracy z organizacjami. Takie rozwiązania zawiera ustawa Lex Czarnek 3.0., którą właśnie uchwalił Sejm.
Czego dotyczy Lex Czarnek? Jak się okazuje, jest to bardzo obszerna nowelizacja, która zmienia nie tylko reguły obsady funkcji kierowniczych. Znajdziemy w niej mnóstwo zmian organizacyjnych. Przede wszystkim zostanie wprowadzona procedura nawiązywania współpracy pomiędzy szkołami a organizacjami zewnętrznymi. Zmieni się także proces likwidacji szkoły.
Współdziałanie szkoły z organizacjami zewnętrznymi
Jedną z nagłośniejszych zmian w ramach Lex Czarnek jest wprowadzenie nowych rozwiązań w zakresie działalności organizacji zewnętrznych w szkole. Chodzi tu o stowarzyszenia i inne organizacje, a w szczególności harcerskie, których celem statutowym jest:
W szkołach nie mogą działać partie i organizacje polityczne. Nie zmieni się to także po wejściu w życie Lex Czarnek.
Nowa procedura – wymagana pozytywna opinia kuratora
Wspomniane nowe rozwiązania to procedura uzyskiwania pozytywnej opinii kuratora na podjęcie działalności w szkole przez organizację zewnętrzną. Warto w tym miejscu przypomnieć, że opinia pozytywna to w istocie zgoda, dlatego jest ona wiążąca dla dyrektora. Będzie ona dotyczyła co do zasady każdego przypadku, w którym organizacja zewnętrzna będzie prowadzić zajęcia z uczniami.
Nowe rozwiązania będą stosowane wyłącznie w szkołach i placówkach samorządowych. To oznacza, że procedury nie muszą stosować szkoły i placówki:
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.