rezygnacja z funkcji wicedyrektora

Rezygnacja z funkcji wicedyrektora szkoły – jak zareagować

Rezygnacja z funkcji wicedyrektora szkoły – jak zareagować

Wicedyrektor jak i inny nauczyciel może w każdym czasie zrezygnować z funkcji kierowniczej w szkole lub placówce oświatowej. Rezygnacja z funkcji wicedyrektora szkoły musi spotkać się z reakcją dyrektora, który po takiej rezygnacji musi zasięgnąć wymaganych opinii i odwołać nauczyciela z funkcji kierowniczej. W artykule wyjaśniamy, jak krok po kroku zareagować na rezygnację z funkcji wicedyrektora szkoły.

Rezygnacja z funkcji wicedyrektora szkoły – co musi zawierać

Zarówno wicedyrektor, jak i nauczyciel pełniący inną funkcję kierowniczą wskazaną w statucie (np. kierownik świetlicy czy kierownik internatu) może złożyć oświadczenie o rezygnacji z funkcji kierowniczej. Oświadczenie takie nie musi spełniać żadnych szczególnych formalności. Co więcej, nawet jeśli zawiera ono wady, to mimo wszystko jest skuteczne, dopóki w postępowaniu cywilnym nie zostanie stwierdzona jego nieważność (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 8 kwietnia 2021 r. III SA/Gl 575/20). Wystarczy, że nauczyciel wskaże, iż rezygnuje ze stanowiska wicedyrektora. W zupełności wystarczające jest tu samo oświadczenie woli o rezygnacji z pełnienia funkcji kierowniczej. Co ciekawe, nie jest wymagana nawet forma pisemna takiego oświadczenia, choć oczywiście w interesie samego wicedyrektora jest wybór takiej formy – dla celów dowodowych.

Rezygnację z funkcji kierowniczej może złożyć oczywiście także wicedyrektor pełniący tę funkcję jako tzw. menedżer (czyli zatrudniony jako pracownik niepedagogiczny).

Pobierz wzór oświadczenia o rezygnacji z funkcji kierowniczej.

Rezygnacja ze stanowiska wicedyrektora szkoły nie zawsze konieczna

Już na wstępie warto jednak zaznaczyć, że rezygnacja ze stanowiska wicedyrektora szkoły nie zawsze jest konieczna. Takie same skutki – przy mniejszej liczbie formalności – wywoła bowiem samo rozwiązanie stosunku pracy z osobą pełniącą tę funkcję. Rozwiązanie stosunku pracy spowoduje bowiem automatyczne zakończenie pełnienia funkcji kierowniczej z końcem ostatniego dnia zatrudnienia. Wszak funkcję kierowniczą pełnić może tylko osoba pozostająca z daną szkołą w stosunku pracy. Metoda ta sprawdzi się zwłaszcza w przypadku osób chcących odejść na emeryturę lub świadczenie kompensacyjne.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak zareagować na rezygnację z funkcji wicedyrektora szkoły (i innej kierowniczej),
  • jakich opinii musi zasięgnąć dyrektor,
  • jak odwołać wicedyrektora w wyniku rezygnacji,
  • co z dodatkiem funkcyjnym i urlopem wypoczynkowym wicedyrektora.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql