Karta Nauczyciela w sposób szczegółowy i szczególny określa termin i zasady wypłaty wynagrodzenia nauczycielom. W szczególności przewiduje, że wynagrodzenie zasadnicze wypłacane jest nauczycielom z góry na początku miesiąca, zaś pozostałe składniki wynagrodzenia dopiero na jego koniec.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Nauczyciele po uzyskaniu akceptacji komisji kwalifikacyjnej lub zdaniu egzaminu przed komisją egzaminacyjną a przed uzyskaniem decyzji w sprawie nadania stopnia awansu zawodowego, chcą podwyżki wynagrodzenia na podstawie zaświadczenia komisji. Sprawdź, jak wytłumaczyć nauczycielowi dlaczego zaświadczenie o akceptacji komisji (zdaniu egzaminu) nie wystarczy, by podwyższyć wynagrodzenie nauczyciela.
W związku z przeszeregowaniem płacowym nauczyciele otrzymują tzw. angaż tj. pismo informujące o przysługującej wysokości wynagrodzenia. Pobierz wzór tego pisma.
Postępowanie w tej sytuacji zależy od tego, czy nauczyciel jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy oraz czy istnieją warunki do zatrudniania go na czas nieokreślony. W każdej z tych sytuacji wynagrodzenie nauczyciela powinno ulec zmianie z dniem 1 grudnia 2012 r.
Nauczycielom przysługuje dodatek za wysługę lat, w wysokości 1 % wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, wypłacany w okresach miesięcznych poczynając od czwartego roku pracy, z tym że dodatek ten nie może przekroczyć 20 % wynagrodzenia zasadniczego (art. 33 ust. 1 KN). Dodatek za wysługę lat stanowi składnik nauczycielskiego wynagrodzenia, zatem powinien być wypłacany z góry w pierwszym dniu miesiąca (art. 30 ust. 1 pkt 2 i art. 39 ust. 3 KN). Sprawdź, od kiedy wypłacać wyższy dodatek stażowy, gdy nauczyciel osiągnie staż pracy uprawniający do wyższego dodatku w trakcie miesiąca!
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.