15 lipca 2015 r. wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków zatrudnienia przy wykonywaniu tych prac. Konieczność zmiany przepisów wynika z wymogów unijnych.
”Mamy nadzieję, że ustanowienie Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, uświadomi dzieciom, iż mają swoje prawa i powinny wiedzieć, jak z nich korzystać, a dorosłym przypomni, że mają tych praw zawsze przestrzegać” - piszą we wspólnym liście, przesłanym dzisiaj do wszystkich szkół, szefowa MEN i Rzecznik Praw Dziecka. Dziś po raz pierwszy obchodzimy to święto.
W tym roku po raz pierwszy będziemy obchodzić Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. 20 listopada to także rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. MEN i Rzecznik Praw Dziecka zachęcają nauczycieli do zorganizowania w tym dniu lekcji związanych z prawami i potrzebami dzieci.
Do 10 listopada 2014 r. można wziąć udział w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych Pro Familia „Prawa Dziecka Oczami Dzieci", realizowanym w ramach akcji „Sędziowie Rodzinni Dzieciom". Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.
26 marca 2013 r. weszło w życie rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 lutego 2013 r. w sprawie ustanowienia Odznaki Honorowej za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka (Dziennik Ustaw z 11 marca 2013 poz. 333), ustalenia jej wzoru, zasad i trybu nadawania oraz noszenia.
Poziom społecznej akceptacji dla bicia dzieci nadal należy ocenić jako wysoki. W dalszym ciągu też zdecydowana większość osób aprobuje stosowanie tzw. „klapsów”, bo aż 68% - takie wyniki badań przedstawił, 20 listopada na konferencji prasowej dotyczącej startu kampanii społecznej „Nie ma dzieci - są ludzie”, Rzecznik Praw Dziecka.
We wtorek, 20 listopada rusza kampania społeczna „Nie ma dzieci - są ludzie” podsumowująca działania podjęte dla uczczenia Roku Janusza Korczaka, ale przede wszystkim przypominająca o tym, że dzieci są pełnoprawnymi obywatelami i przysługują im prawa, które powinny być przestrzegane. Inicjatorem projektu jest Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak.
Do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w szkole zobowiązany jest dyrektor. Zadaniem jego jest także sprawowanie nadzoru pedagogicznego nad zapewnieniem uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki przez nauczycieli. Zapewnienie uczniom higienicznych warunków nauki wymaga odpowiedniego dzielenia czasu pobytu ucznia w szkole na czas wysiłku i odpoczynku.
Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do Minister Edukacji Narodowej z prośbą o jak najszybsze podjęcie działań mających na celu wejście w życie wobec Polski, przyjętego 19 grudnia 2011 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, III Protokołu Fakultatywnego do Konwencji o Prawach Dziecka.
Nauczycielowi nie wolno przeglądać rzeczy osobistych ucznia, dokonywać jego rewizji, przeszukiwać plecaka, nawet jeśli zachodzi uzasadnione prawdopodobieństwo, że dokonał kradzieży lub posiada niedozwolone środki odurzające.
Zgodnie z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi w swojej godności i w swych prawach. Dziecko, pobierające naukę w szkole musi poznać nie tylko zasady matematyki, regiony świata, pisownię i literaturę ale też, albo przede wszystkim - nauczyć się szanować i respektować prawa innych. Uczeń ma prawo do prywatności, poszanowania godności osobistej, nietykalności osobistej i ochrony danych osobowych. Dyrektor, nauczyciele i inni pracownicy szkoły muszą o tym wiedzieć, znać zasady postępowania i ich bezwzględnie przestrzegać!
Wyobraź sobie, że spotykasz się z rodzicami na zebraniu w szkole i jednym z zagadnień, o których chcesz porozmawiać są prawa i obowiązki dzieci. Podajesz temat i prosisz rodziców o wypisanie dowolnych skojarzeń zarówno w obszarze praw jak i obowiązków dziecka. Jak sądzisz, co zapiszą? Co się pojawi w ich głowach i czego nie ujawnią?
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.