Po dostarczeniu rodzicowi upomnienia o konieczności spełniania obowiązku zdarza się, że nawet rodzic nie jest w stanie zmotywować dziecka do uczęszczania do szkoły. W grę często wchodzi również trudna sytuacja rodzinna czy ekonomiczna. Czy w takiej sytuacji konieczne jest rozpoczęcie postępowania egzekucyjnego? Czy można pominąć ten krok, kierując od razu pismo do sądu.
Można pominąć kolejne etapy postępowania egzekucyjnego
Informacja o nieskutecznym działaniu rodziców w sprawie uczęszczania dziecka na zajęcia szkolne uprawnia dyrektora szkoły do wystąpienia z wnioskiem do sądu o wgląd w sytuację rodzinną małoletniego, pomijając kolejny etap postępowania egzekucyjnego. Wiedza, którą uzyskał dyrektor o uczniu, zobowiązuje go do zawiadomienia sądu o zdarzeniach zagrażających dobru dziecka (art. 572 § 1 i 2 Kodeksu postępowania cywilnego).
Taki sposób postępowania rekomendują także organy egzekucyjne.
W sytuacjach szczególnych, w odniesieniu do uczniów nierealizujących obowiązku szkolnego, wychowujących się w rodzinach niewydolnych wychowawczo, w trudnych warunkach wychowawczych i życiowych, organy prowadzące szkoły (egzekucyjne) wnoszą o kierowanie wniosku przez wierzyciela (dyrektora szkoły) do właściwego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego o wgląd w sytuację rodzinną małoletniego.
Dzieje się tak, gdy szkoła wyczerpała już prawnie dostępne środki oddziaływań wychowawczych.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Dzieci będące obywatelami Ukrainy przebywające w Polsce podlegają obowiązkowi szkolnemu i obowiązkowi nauki w Polsce. Jeśli uczniowie nie przebywają na terytorium Polski, np. wróciły na Ukrainę, to nie podlegają polskiemu prawu w zakresie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki. Jak dyrektor kontroluje spełnianie obowiązku szkolnego przez dzieci z Ukrainy? Podpowiadamy w artykule.
Po ukończeniu szkoły podstawowej niepełnoletni absolwenci mają obowiązek kontynuować naukę do czasu ukończenia przez nich 18 lat. Spełnianie obowiązku nauki kontroluje gmina, gromadząc informacje o formie spełniania obowiązku nauki przez młodzież zamieszkałą na terenie gminy.
Do odzyskania nadpłaty wynagrodzenia czy też odszkodowania od pracownika dla szkoły nie zawsze wystarczy sam wyrok sądu. Czasami konieczne będzie skierowanie sprawy do komornika sądowego. Sprawdź jakie działania podjąć, aby wyegzekwować środki od pracownika szkoły.
Nim sprawa o zaległą opłatę za przedszkole trafi do postępowania egzekucyjnego, dyrektor upoważniony przez organ prowadzący musi skierować do rodziców dziecka upomnienie. Pobierz wzór!
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.