Kwestie związane z podawaniem leków uczestnikom wycieczek szkolnych, kiedy niemożliwa jest współpraca z pielęgniarką szkolną, nie zostały uregulowane przepisami. Należy więc ustalić je w uregulowaniach wewnętrznych dotyczących wycieczki. Mogą one zarówno dopuszczać, jak i nie dopuszczać możliwości podawania leków. Sprawdź, kiedy możliwe jest podanie uczniowi leku na wycieczce.
Ryzyko podania dziecku leku
Ponieważ przepisy zobowiązują dyrektora szkoły do ustalenia przed wycieczką szkolną sposobu zorganizowania opieki nad uczniami, postępowania opiekunów wycieczki w sytuacji, gdy uczeń zgłasza problem zdrowotny, np. skarży się na ból brzucha, głowy lub zęba, powinno wynikać z tych ustaleń. Mogą one:
1) dopuszczać podanie uczniowi leku przeciwbólowego na prośbę i za zgodą rodziców,
2) nie przewidywać podawania uczniom leków przeciwbólowych przez pracowników pedagogicznych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo uczniów na wycieczce, w związku z tym, że:
- przyczyny bólu mogą być różne, a nauczyciel nie jest właściwą osobą do oceny, czy ból nie jest oznaką początku choroby,
- w przenośnej apteczce pierwszej pomocy wziętej na wycieczkę nie powinno być żadnych leków,
- nauczyciel nie może podać dziecku dowolnego leku należącego do grupy leków przeciwbólowych, w który się sam zaopatrzył, bo niektórych leków nie wolno podawać dzieciom poniżej określonego wieku,
- każdy lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według wskazań lekarza, pielęgniarki lub farmaceuty,
- podanie pozornie bezpiecznego, popularnego leku przeciwbólowego nie daje pewności, że nie zaszkodzi on dziecku (może być uczulone na dany składnik leku).
Podanie dziecku leku, w tym leku przeciwbólowego, zawsze wiąże się z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych, nawet, jeśli dotychczas po podaniu danego leku nic złego się nie wydarzyło.