Kiedy po raz kolejny pojawia się w szkole problem wszawicy, same przeglądy czystości skóry głowy uczniów oraz informowanie pomocy społecznej o podejrzeniu zaniedbań opiekuńczych wobec dziecka mogą nie wystarczyć. Konieczne jest podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych realizowanych we współpracy z pielęgniarką szkolną i rodzicami uczniów. Sprawdź, jak sobie poradzić z wszawicą w szkole.
W przypadku oddania nieruchomości szkolnej w trwały zarząd do zawarcia umowy uprawniony jest dyrektor szkoły. Przy czym w zawieranej przez szkołę umowie użyczenia stroną będzie gmina reprezentowana przez dyrektora jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej.
Serdecznie zapraszamy do udziału w ankiecie badającej potrzeby informacyjno-edukacyjne pielęgniarek szkolnych. Nowa rola pielęgniarki szkolnej stawia ją w roli koordynatora działań profilaktycznych i łącznika między kadrą pedagogiczną, rodzicami oraz dziećmi.
Do Rzecznika Praw Dziecka zwracają się zarówno dyrektorzy placówek oświatowych, rodzice uczęszczających do nich dzieci, jak i same pielęgniarki zatrudnione w szkołach. Wszyscy uważają, że zakres pomocy medycznej w placówkach oświatowych jest zbyt mały i nie stwarza realnych możliwości zapewnienia dzieciom profilaktyki zdrowotnej.
Przywrócenie dostępu do opieki medycznej dla dzieci w szkołach, czyli powrót szkolnych higienistek i pielęgniarek oraz walkę z niedożywianiem poprzez wprowadzenie obowiązku zapewnienia przez szkoły bezpłatnego ciepłego posiłku dla uczniów - takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Prognozowany koszt funkcjonowania ustawy to kwota około 3 miliardów złotych. Pieniądze pochodzić będą z części 82, działu 758 ustawy budżetowej.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.