Od 1 stycznia 2024 r. obowiązują nowe zasady naliczania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli emerytów, rencistów i pobierających świadczenie kompensacyjne. Czy w przypadku, gdy taki nauczyciel podejmie zatrudnienie, odpis na ZFŚS jest dla niego naliczany podwójnie? Wyjaśnienie problemu odpis na ZFŚS dla pracującego nauczyciela emeryta znajdziemy w orzecznictwie Sądu Najwyższego.
1 stycznia 2024 r. zmienią się zasady naliczania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli – emerytów, rencistów i pobierających świadczenie kompensacyjne. Oznacza to koniec wieloletnich problemów z naliczaniem tego odpisu. Czeka nas także uelastycznienie przydziału godzin dostępności dla niektórych nauczycieli. Nowelizacja została już podpisana przez Prezydenta i czeka na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw.
Nowelizacja Polskiego Ładu wprowadza zmianę w zakresie rozliczenia podatkowego dla emerytów, rencistów i nauczycieli pobierających świadczenie kompensacyjne. Dotyczy ona zwolnienia podatkowego w zakresie przychodu z ZFŚS.
Naliczanie odpisu na ZFŚS dla byłych nauczycieli – emerytów, rencistów lub pobierających świadczenie kompensacyjne wymaga pozyskania informacji o wysokości świadczenia. Sprawdź, jakiego okresu powinna dotyczyć ta informacja.
Beneficjent funduszu socjalnego może korzystać z ZFŚS jako pracownik, ale też emeryt, rencista czy uprawniony do świadczenia kompensacyjnego. Jak traktować osobę, która ma podwójny status? Wyjaśnienie w artykule.
Suma świadczeń pobieranych w ciągu roku jest podstawą ustalenia wysokości odpisu na ZFŚS dla nauczyciela – emeryta, rencistę lub pobierającego świadczenie kompensacyjne. Tak orzekł Sąd Najwyższy w uchwale z 23 lutego 2022 r.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.