Stosunek pracy pracownicy w ciąży podlega szczególnej ochronie. W szczególności nie można wypowiedzieć ani rozwiązać jej stosunku pracy. Jeżeli to pracownica w ciąży złoży wypowiedzenie lub rozwiąże stosunek pracy za porozumieniem stron, może wycofać się z tej decyzji i zachować pracę. Sprawdź, jak w praktyce działa ochrona przed utratą pracy pracownicy szkoły w ciąży.
I ZAKAZ ROZWIĄZANIA UMOWY PRACOWNICY W CIĄŻY
W okresie ciąży pracownicy dyrektor szkoły nie może:
1) prowadzić przygotowań do wypowiedzenia lub rozwiązania bez wypowiedzenia stosunku pracy z tą pracownicą;
2) wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z tą pracownicą, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z ich winy i reprezentująca pracownicę lub pracownika zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy
(art. 177§1 Kodeksu pracy).
Ochrona stosunku pracy pracownicy szkoły w ciąży dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i na podstawie mianowania. „Nauczycielka zatrudniona na podstawie mianowania podlega ochronie szczególnej przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem stosunku pracy w okresie ciąży i w okresie urlopu macierzyńskiego (art. 177 § 1 k.p. w związku z art. art. 91c ust. 1 ustawy z 1982 r. Karta Nauczyciela)” (Wyrok Sądu Najwyższego z 19 października 2010 r. ,sygn. akt II PK 85/100).
O ochronie decyduje fakt ciąży a nie jej udokumentowanie
Dla ochrony przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę pracownicy w ciąży nie jest istotny termin wykazania powyższej okoliczności, lecz wyłącznie obiektywny stan rzeczy, istniejący w chwili wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 15 stycznia 1988 r. sygn. akt I PRN 74/87).
Nawet jeżeli pracodawca wręczył wypowiedzenie pracownicy nie mając wiedzy, że jest w ciąży, po uzyskaniu takiej informacji powinien cofnąć swoje oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy o pracę.
Można zajść w ciążę w trakcie wypowiedzenia i zachować pracę
Co istotne, w przypadku oceny czy pracodawca może rozwiązać stosunek pracy pracownicy w ciąży, fakt bycia w ciąży badamy na moment ustania zatrudnienia. W praktyce oznacza to, że jeśli pracownica zaszła w ciążę w okresie wypowiedzenia złożonego przez pracodawcę, powinien on powstrzymać skutek w postaci rozwiązania umowy o pracę poprzez cofnięcie swojego oświadczenia o rozwiązaniu umowy.
„Wynikający z art. 177 § 1 k.p. zakaz rozwiązywania umowy o pracę z pracownicą w okresie ciąży obowiązuje również w sytuacji, gdy zaszła ona w ciążę w okresie wypowiedzenia” (Wyrok Sadu Najwyższego z 2 czerwca 1995 r., I PRN 23/95)