W podstawie programowej, która będzie obowiązywać od 1 września 2024 r., w klasach I–III szkoły podstawowej, w wymaganiach z zakresu edukacji przyrodniczej dodany został wymóg znajomości podstawowych zasad udzielenia pierwszej pomocy. W klasach IV–VII zajęcia z udzielania pierwszej pomocy powinny być prowadzone w ramach zajęć z wychowawcą. Natomiast uczniowie klasy VIII będą uczyć się pierwszej pomocy na zajęciach edukacji dla bezpieczeństwa. Podpowiadamy, jak zorganizować zajęcia i kto może je prowadzić.
Od roku szkolnego 2024/2025 będzie prowadzona w szkołach nauka pierwszej pomocy. Obejmie ona wszystkie etapy edukacyjne. Dlatego też MEN ogłosiło, że nauczyciele prowadzący takie zajęcia będą przeszkoleni przez instruktorów WOŚP. Nauczyciele otrzymają też pomoc dzięki współpracy fundacji z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji. Szczegóły w artykule.
Z początkiem nowego roku szkolnego nie będzie już przedmiotu Historia i teraźniejszość dla uczniów, którzy rozpoczynają naukę w szkołach ponadpodstawowych. Dodatkowymi zajęciami w ramach godzin wychowawczych będą za to zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. To zmiany wprowadzone podpisanym właśnie rozporządzeniem w sprawie ramowych planów nauczania.
Od roku szkolnego 2024/2025 nie będzie już przedmiotu Historia i teraźniejszość, a do szkół wejdą zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Natomiast od kolejnego roku wejdzie nowy przedmiot edukacja obywatelska. Sprawdzamy, jakie zmiany przewiduje projektowane rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania.
Jednym z kierunków polityki oświatowej w nowym roku szkolnym 2024/2025 ma być wzmocnienie edukacji zdrowotnej w szkole. W związku z tym - jak informuje Ministerstwo Edukacji – od września w ramach zajęć wychowawczych pojawi się nauka udzielania pierwszej pomocy.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.