liczba godzin wsparcia ucznia niepełnosprawnego

Dotacja oświatowa 2025 rok – zmiany i zasady rozliczania

Dotacja oświatowa 2025 – zmiany i zasady rozliczania

Dotacje dla placówek oświatowych podlegają szczególnym zasadom rozliczania i wiążą się z wieloma procedurami, które muszą być dopełnione zarówno po stronie organu prowadzącego, jak i samej jednostki. W tym roku nastąpiło kilka zmian w przyznawaniu dotacji, w tym na realizację kształcenia specjalnego. W artykule omawiamy wszystkie zmiany w 2025 r. Dodatkowo wskazujemy 4 zasady prawidłowego rozliczenia dotacji, a także przykłady poprawnego i niepoprawnego jej wydatkowania.

W roku 2025 wprowadzono zmiany w ustawodawstwie. Szczególnej uwagi wymaga nowa ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz rozporządzenie ME w sprawie podziału łącznej kwoty potrzeb oświatowych jednostek samorządu terytorialnego w roku 2025. Ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego wprowadza nowe sposoby uzyskiwania dochodów przez te jednostki. Zawiera również zmiany w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych oraz ustawie o systemie informacji oświatowej dotyczące finansowania oświaty niesamorządowej.

1)  Zmiany w dotacji na realizację kształcenia specjalnego w ramach udzielanego wsparcia

Dotychczas w przepisach była mowa o części oświatowej subwencji ogólnej, natomiast po nowelizacji jest to kwota potrzeb oświatowych. W placówkach specjalnych, czy takich, które prowadzą oddziały integracyjne, de facto w zakresie liczby godzin realizowanych zajęć nic się nie zmieni:

  • Waga P87: dla dzieci z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, objętych kształceniem specjalnym w oddziałach specjalnych w przedszkolach lub oddziałach przedszkolnych specjalnych w szkołach podstawowych (na podstawie orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego) - wymiar 10,00.

W placówkach ogólnodostępnych wprowadza się natomiast podział wag, a wagi zależne są od liczby godzin wsparcia:

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie zmiany w przyznawaniu dotacji oświatowej nastąpiły w 2025 r.
  • jak prawidłowo określić cel przyznania dotacji
  • jakie są zasady prawidłowego rozliczenia dotacji
  • jaki jest zakres zadań, które mogą być finansowane z dotacji
  • jak udokumentować wydatkowanie dotacji.

Dodatkowo przykłady poprawnego i niepoprawnego wydatkowania dotacji oświatowej!

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql