MEN planuje zmiany w zakresie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli psychologów. W założeniach ma dojść do poszerzenia kręgu osób, które ukończą studia magisterskie na kierunku psychologia i posiadają przygotowanie do pracy z dziećmi i młodzieżą. Planowane zmiany zostały ujawnione w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Dziecka.
Czy każdy absolwent studiów magisterskich z psychologii może po ich ukończeniu pracować w szkole jako psycholog? Niekoniecznie. Nie każdy psycholog może być bowiem psychologiem szkolnym. Kwalifikacje psychologa szkolnego ma osoba, która ukończyła studia według standardów kształcenia w zawodzie nauczyciela. Więcej na ten temat w Portalu Oświatowym.
Znalezienie wykwalifikowanego psychologa do pracy w szkole nie jest łatwe. Dlatego dyrektorzy niejednokrotnie rozważają zatrudnienie osób, które ukończyły studia pierwszego stopnia z psychologii i kontynuują studia drugiego stopnia. Sprawdź, czy dopuszczalne jest zatrudnienie w szkole studenta psychologii.
Aby zostać psychologiem szkolnym, nauczyciel musi ukończyć studia pierwszego i drugiego stopnia albo jednolite studia magisterskie. Dotyczy to także nauczyciela, który już ma kwalifikacje do prowadzenia innych zajęć i chce je jedynie rozszerzyć. Czy studia psychologa szkolnego muszą trwać 5 lat? Niekoniecznie.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.