Czy kontrolę wprowadzenia standardów ochrony małoletnich oraz uzyskiwania informacji, czy dane zatrudnianej osoby zamieszczone są w Rejestrze, powinien przeprowadzić organ prowadzący, czy organ sprawujący nadzór? Jak się okazuje podmiotem uprawnionym do kontroli wykonywania wymienionych obowiązków jest i organ prowadzący, i organ sprawujący nadzór pedagogicznych. Przepisy nie ustalają jednak terminów kontroli, częstotliwości czy planu. Sprawdzamy szczegóły!
Z artkułu dowiesz się m.in.:
Informacja o rozpoczęciu kontroli planowej, przewidzianej w planie nadzoru pedagogicznego, powinna zostać przekazana dyrektorowi szkoły przez kuratora oświaty w terminie co najmniej 7 dni przed kontrolą. Sprawdzamy, czy tak samo jest w przypadku kontroli doraźnej.
Protokół kontroli przeprowadzonej przez kuratora oświaty może być udostępniony każdemu, kto wystąpi z odpowiednim wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej. Rodzice, mając prawo dostępu do informacji publicznej, nie muszą podawać podstawy prawnej we wniosku o udostępnienie protokołu.
Przepisy powszechnie obowiązującego prawa nie określają dla organu prowadzącego terminu na sporządzenie i doręczenie protokołu pokontrolnego kontrolowanemu podmiotowi. Natomiast organ nadzoru pedagogicznego ma 7 lub 14 dni – w zależności od przedmiotu kontroli – na przekazanie dyrektorowi kontrolowanej szkoły protokołu. Naruszenie tych terminów przez organ kontrolujący nie wywołuje jednak skutków prawnych. Sprawdzamy szczegóły!
Przygotowując się do kontroli kuratorium oświaty w szkole, warto w pierwszej kolejności zapoznać się z zakresem kontroli, kompetencjami kuratora i przepisami prawa regulującymi te kwestie. Warto przejrzeć dokumentację szkolną, stopień realizacji podstawy programowej, prawidłowość zatrudniania nauczycieli, w tym spełnianie wymogów kwalifikacyjnych. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę przy pierwszej kontroli kuratorium oświaty.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Protokół kontroli prowadzonej w szkole przez organ nadzoru pedagogicznego może zostać udostępniony każdemu, kto wystąpi z takim wnioskiem. Dyrektor szkoły, który jest w posiadaniu takiego protokołu zobowiązany jest do jego udostępnienia w trybie dostępu do informacji publicznej.
Jakich obszarów najczęściej dotyczy kontrola doraźna w przedszkolu? Jakie nieprawidłowości najczęściej wykrywają wizytatorzy? Sprawdzamy i podpowiadamy, czego może dotyczyć kontrola doraźna w przedszkolu.
Ustalenie, czy funkcjonowanie placówki jest zgodne z prawem
W przypadku przedszkoli kontrola doraźna dotyczy w szczególności:
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.