Kasa zapomogowo-pożyczkowa (KZP) działa przy pracodawcy czyli szkole, ale nie jest przez tę szkołę nadzorowana. Szkołą świadczy jedynie pomoc niezbędną do funkcjonowania KZP. Kontrolę funkcjonowania kasy sprawuje z kolei związek zawodowy. Czy w związku z tym związek zawodowy ma uprawnienia wobec pracodawcy (szkoły)? Sprawdź, jaka jest relacja pomiędzy pracodawcą, KZP a związkiem zawodowym.
W przypadku międzyzakładowej kasy zapomogowo-pożyczkowej pracodawcy, których ta kasa obejmuje, zawierają umową określającą szczegółowe zasady pomocy świadczonej na rzecz KZP. Sprawdź, co powinna regulować taka umowa zawierana pomiędzy szkołami.
Kasa zapomogowo-pożyczkowa, choć działa przy szkole, to jednak zachowuje daleko posuniętą autonomię. Nawet w razie wykrycia nieprawidłowości w kasie odpowiednie kompetencje nadzorcze należą do organów KZP. Takich uprawnień nie ma jednak dyrektor.
Kasa zapomogowo-pożyczkowa to specyficzny twór, który ma na celu finansowe wspieranie jej członków – pracowników szkoły i nie tylko. Choć nadzór nad taką kasą sprawuje związek zawodowy, to jednak dyrektor ma pewne obowiązki w związku z funkcjonowaniem kasy. Sprawdź, na jakich zasadach funkcjonują kasy zapomogowo-pożyczkowe przy szkołach według nowych przepisów obowiązujących od 11 października 2021 r.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.