Centralny Rejestr Orzeczeń Dyscyplinarnych pozwala sprawdzić, czy nauczyciel był ukarany karą, która wyklucza zatrudnienie pedagogiczne. Weryfikacja w tym rejestrze jest więc niezwykle ważnym obowiązkiem dyrektora.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Gdy jeśli wszystkie możliwe środki ochrony zawiodły i nauczyciel został prawomocnie i ostatecznie ukarany, nie pozostaje nic innego, jak czekać na zatarcie kary. Nie uratuje ona przed bieżącymi konsekwencjami ukarania, ale co do zasady pozwoli „oczyścić papiery”. Sprawdź na czym polega i jakie skutki wywołuje zatarcie kary dyscyplinarnej.
Nauczyciel może zostać ukarany dyscyplinarnie za naruszenie godności zawodu. Niestety pojęcie to nie zostało nigdzie zdefiniowane. Kiedy zatem nauczyciel ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną za uchybienie godności zawodu? Czy dotyczy to także sfery prywatnej nauczyciela? Wyjaśnienie w artykule.
Ukaranie dyscyplinarne nauczyciela rodzi obowiązki także dla dyrektora szkoły. Sprawdź, jakie kroki podjąć w momencie, gdy dyrektor otrzyma informację o takim ukaraniu.
Niejeden nauczyciel, przeciwko któremu toczy się postępowanie dyscyplinarne, może zastanawiać się czy wcześniejsze odejście z pracy np. na świadczenie kompensacyjne pozwoli uniknąć ukarania. Odpowiedź poniżej.
Oczywiste jest, że każdy pracownik oświaty podlega odpowiedzialności karnej. Zresztą dotyczy to także jej współpracownika, np. związanego ze szkołą umową cywilnoprawną. Niewykluczone są tu także jednostki niepubliczne. Sprawdź, kiedy pracownik oświaty poniesie odpowiedzialność karną, w jakich przypadkach pracownik oświaty może odpowiadać za przestępstwo i jaka powinna być reakcja dyrektora.
Nauczyciel w toku postępowania dyscyplinarnego ma ograniczone możliwości w zakresie zmiany szkoły i nowego zatrudnienia. Nie oznacza to jednak, że są one całkowicie wykluczone.
Przebywanie w pracy w stanie nietrzeźwości jest zarówno uchybieniem porządkowym jak i dyscyplinarnym. Dyrektor może więc a nawet powinien podjąć odpowiednie kroki prawnej. Dotyczy to także przypadku, gdy nauczyciel był nietrzeźwy podczas lekcji prowadzonej zdalnie.
Zawieszenie w obowiązkach służbowych to specyficzne rozwiązanie przewidziane w niektórych branżach, w tym również w oświacie. Dyrektor może zawiesić nauczyciela, ale – jak się okazuje – zawieszony może zostać także pracownik niepedagogiczny. Na jakich zasadach? W jakich przypadkach? W jaki sposób? Na jak długo? Z jakimi skutkami? Odpowiedzi na te i inne pytania w temacie tygodnia. Przeczytaj więcej na temat tego jak przebiega zawieszenie w obowiązkach służbowych w oświacie.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.