Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi szereg pytań i wątpliwości – jak działają w ferie placówki feryjne, a jak nieferyjne, kto powinien wykonywać swoje obowiązki, kto może mieć w tym czasie wolne, jak rozliczać urlop wypoczynkowy, kiedy wypłacać ekwiwalent i kiedy udzielić urlopu uzupełniającego. Natomiast w dziale „Kadry w szkole i przedszkolu” polecamy bardzo praktyczny i narzędziowy artykuł na temat z procedury oceny pracy nauczyciela, który nie wskazał kryterium. W roku 2025 mamy do czynienia z nowymi regulacjami dotyczącymi dotacji oświatowej. W artykule omawiamy szczegółowo te zmiany oraz zasady rozliczania i wydatkowania dotacji.
Marcowe wydanie magazynu zaczynamy od dwóch ważnych nowości – po pierwsze od podwyżek dla nauczycieli w 2025 roku, z koniecznością wyrównania wynagrodzenia od 1 stycznia oraz od ważnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którym możliwe jest przeliczenie emerytury nauczyciela z art. 88. „Jak zareagować na wniosek o udostępnienie informacji publicznej – obowiązki dyrektora szkoły” to temat wydania, w którym oprócz przepisów, orzecznictwa, praktycznych porad, licznych przykładów z życia szkoły oraz procedur postępowania, zamieszczamy 7 dokumentów, wraz z praktycznym komentarzem eksperta. Na koniec polecamy krótki, ale bardzo narzędziowy tekst: 22 błędy i problemy dotyczące standardów ochrony małoletnich.
Styczeń to oczywiście wypłata trzynastek, dlatego też dodatkowe wynagrodzenie rocznej jest tematem numeru. Śledząc błędy innych, wskazujemy, jak postępować zgodnie z prawem, jak obliczać i wypłacać trzynastkę, komu się należy i za jakie okresy pracy. Kolejny temat wydania dotyczy nauczycieli współorganizujących kształcenie, tzn. wspomagających. Zachęcamy do prześledzenia 11 problemów z rozwiązaniami – praktyczne przykłady i gotowe procedury usprawnią pracę i pomogą poprawnie wywiązać się z tego obowiązku.
W tym numerze piszemy przede wszystkim o odpowiedzialności nauczycieli za bezpieczeństwo uczniów. Zapewnienie bezpieczeństwa w placówce oświatowej to jeden z podstawowych obowiązków dyrektora i nauczycieli. Przedstawiamy konkretne wytyczne, przykłady oraz procedury postępowania. Kolejnym ważnym tematem są e-doręczenia, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2025 r. Przedstawiamy niezbędne informacje, jak krok po kroku przygotować się do wdrożenia e-doręczeń oraz jakie zadania spoczywają na placówkach.
Koniec listopada i początek grudnia to okres przedświąteczny, w trakcie którego zwyczajowo pracownicy szkoły, i nie tylko, ubiegają się o różnego rodzaju świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. To dobry moment na przegląd obowiązującego w szkole regulaminu ZFŚS i wprowadzenie w nim niezbędnych poprawek. W numerze również o urlopach wypoczynkowych w placówkach nieferyjnych. Końcówka roku to najlepszy czas, by zebrać preferencje urlopowe od podwładnych i przygotować plan urlopów na 2025 rok. Zapraszamy do lektury!
W terminie do 31 października danego roku dyrektor składa otrzymane od nauczycieli wnioski o dofinansowanie do organu prowadzącego. Nie oznacza to jednak, że musi tam trafić każdy złożony wniosek. W temacie numeru sprawdzamy, jak wygląda proces dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli, jaka jest w nim rola dyrektora szkoły oraz jak wygląda 7 kroków postępowania. W tym wydaniu przedstawiamy też drugi artykuł dotyczący awansu zawodowego w roku szkolnym 2024/2025, tzn. nową ścieżkę awansu zawodowego dla nauczycieli mianowanych oraz aktualne wymagania, by uzyskać stopień nauczyciela dyplomowanego.
Awans zawodowy to główny temat pierwszego wydania w nowym roku szkolnym. Przedstawiamy szczegółową procedurę awansową w roku szkolnym 2024/2025, tzn. 19 kroków podstępowania od nauczyciela początkującego do nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego. Kolejne ważne tematy dotyczą przyznawania dodatku funkcyjnego w nowym roku szkolnym oraz zasad wypłaty nagrody jubileuszowej dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych.
W najnowszym numerze przedstawiamy zmiany kadrowo-płacowe, które już weszły w życie lub będą obowiązywać od 1 września. Podpowiadamy, jak szybko i bezbłędnie opracować i wprowadzić procedurę zgłoszeń wewnętrznych oraz piszemy na temat podwyżek dla pracowników niepedagogicznych.
W temacie numeru ekspert daje 15 wskazówek, jak udzielić i rozliczyć urlop dla poratowania zdrowia. Uzupełnieniem artykułu są gotowe dokumenty oraz diagram z procedurą udzielenia urlopu. Ponadto w numerze: ochrona sygnalistów w szkole, 12 problemów kadrowych z rozwiązaniami przed 1 września, Finanse rady rodziców w roku szkolnym 2024/2025.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.