Aby rada rodziców wywiązywała się ze swoich zadań i kompetencji, musi mieć dobrze opracowany regulamin swojej działalności. Często jednak to dyrektor chce wpływać na jej zadania, a przecież rada jest osobnym organem szkoły. Podpowiadamy, na 11 przykładach z praktyki szkolnej, jak działa rada rodziców w szkole.
1) W jaki sposób i na jakiej podstawie działa rada rodziców?
W szkołach i placówkach działają rady rodziców, które reprezentują ogół rodziców uczniów. Rada uchwala regulamin swojej działalności, w którym określa w szczególności:
W tym dokumencie powinna więc zostać określona sprawa trybu dokonywania wyboru członków rady rodziców. Oczywiście nie stoi na przeszkodzie, by dyrektor szkoły uczestniczył w spotkaniach rady rodziców, jeśli otrzyma na nie zaproszenie. Nie ma jednak żadnych prawnych instrumentów na wpływanie na sposób funkcjonowania i decyzje podejmowane przez radę rodziców.
W regulaminie powinien być określony, jak już wyżej wspomniano, szczegółowy tryb przeprowadzania wyborów do rad oddziałowych oraz przedstawicieli rad oddziałowych, do rady rodziców odpowiednio szkoły lub placówki. W myśl art. 83 ust. 2 pkt 1 przywołanego aktu prawnego w skład rad rodziców w szkołach wchodzą po jednym przedstawicielu rad oddziałowych, wybranych w tajnych wyborach przez zebranie rodziców uczniów danego oddziału.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
W celu wspierania działalności statutowej szkoły lub placówki, rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł. Pozna przykładowy preliminarz wydatków rady rodziców!
Obok zadań dydaktycznych i wychowawczych szkoła zobowiązana jest do podejmowania działań opiekuńczych odpowiednio do istniejących potrzeb. Do obowiązków dyrektora szkoły należy sprawowanie opieki nad uczniami oraz stwarzanie warunków harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne.
Rada rodziców może wydatkować gromadzone przez nią fundusze tak, jak określiła to w swoim regulaminie działalności. Konkretne zasady wspierania szkoły przez radę rodziców są opisane w poniższym tekście.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.