W pierwszej kolejności pracodawca powinien dążyć do udzielenia pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego. Wypłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy należy natomiast potraktować jako ostateczność. Stanowisko takie przedstawiła Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku.
Ekwiwalent urlopowy wypłacany jest w przypadku niewykorzystania przez nauczyciela urlopu wypoczynkowego z uwagi na ustanie zatrudnienia. Problem wypłaty ekwiwalentu powstaje m.in. w przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej z nauczycielem po pierwszym półroczu. Czy w takiej sytuacji ekwiwalent urlopowy jest należny? W jakiej wysokości? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w artykule.
Przede wszystkim obowiązują inne zasady obliczania wymiaru ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w przypadku zatrudnienia na czas nieokreślony i określony. Porównanie w tabeli.
Mianowanie, umowa o pracę na czas nieokreślony
Umowa o pracę na czas określony
Maksymalna pula ekwiwalentu za rok kalendarzowy
56 dni kalendarzowych
Rok rozliczeniowy
rok kalendarzowy (od stycznia do grudnia)
rok szkolny (od września do sierpnia)
Hipotetyczny wymiar ekwiwalentu za miesiąc zatrudnienia
4,67
(56 dni : 12 miesięcy)
5,6
(56 dni : 10 miesięcy)
Ekwiwalent urlopowy dla nauczycieli zatrudnionych na czas nieokreślony
Z czego wynika taka różnica? Generalnie urlop wypoczynkowy jest nabywany na dany rok kalendarzowy. Pełna pula ekwiwalentu urlopowego to 8 tygodni (56 dni). Dlatego w przypadku zatrudnienia na czas nieokreślony musimy dokonać dzielenia – 56 dni : 12 miesięcy = 4,67 dnia.
Następnie:
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Część nauczycieli i pracowników szkoły kończy pracę w czerwcu lub w czasie wakacji. Jeżeli nie wykorzystali w pełni przysługującego urlopu – trzeba wypłacić im ekwiwalent. Zobacz praktyczne tabele i sprawdź, jak rozliczyć urlop pracownika odchodzącego z pracy.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.