W ramach obowiązków związanych z BHP w szkole dyrektor musi zapewnić określonym pracownikom okulary lub szkła kontaktowe korygujące wzrok. Zwykle w tym celu pracownikom przyznaje się dofinansowania do okularów lub szkieł. W artykule wyjaśniamy, komu i na jakich zasadach przysługuje dofinansowanie okularów.
Kiedy pracownikowi przysługuje dofinansowanie do zakupu okularów w szkole
Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok. W praktyce jest on realizowany przez dofinansowanie zakupu okularów lub szkieł dokonanego przez pracownika. Kto może ubiegać się o takie dofinansowanie? Warunki te spełnia pracownik szkoły:
Przy czym przez pracownika szkoły rozumie się tu także praktykanta i stażystę, mimo że nie pozostają oni w stosunku pracy ze szkołą. Powyższe warunki muszą być spełnione łącznie (§ 2 pkt 4 i § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe).
W artykule przeczytasz m.in. o tym:
Pracownicy szkoły, którzy pracują przy komputerach w odpowiedniej liczbie godzin pracy, mogą liczyć na dofinansowanie do zakupu okularów lub szkieł kontaktowych. Na prawo do dofinansowania wpływ na nie tylko wymiar czasu pracy ale też orzeczenie lekarza medycyny pracy. Sprawdzamy, jak te warunki przedstawiają się w przypadku pracownika szkoły z orzeczeniem o niepełnosprawności, który korzysta z obniżenia norm i wymiaru czasu pracy.
Zakup okularów dla nauczycieli pracujących zdalnie może być dofinansowany zarówno jako świadczenie pomocy zdrowotnej jak również jako środek ochrony w ramach BHP. Na jakich zasadach można skorzystać z tych rozwiązań?
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.