dodatek za uciążliwe warunki pracy nauczyciela

Dodatek za warunki pracy nauczyciela – 8 pytań i odpowiedzi
Nauczycielowi, który pracuje w warunkach trudnych lub uciążliwych, przysługują z tego tytułu specjalne dodatki do wynagrodzenia. Dodatek za trudne warunki pracy oraz dodatek za uciążliwe warunki to stałe składniki wynagrodzenia, aczkolwiek ich wypłata zależy od wykonywania przez nauczyciela pracy w warunkach uznawanych w przepisach za trudne lub uciążliwe. Sprawdź, jakie są zasady przyznawania i wypłaty dodatków za warunki pracy nauczycieli.
Czy przyznanie dodatków za trudne lub uciążliwe warunki pracy zależy od uznania dyrektora
Nie. Dodatek za trudne warunki pracy oraz dodatek za uciążliwe warunki pracy to obligatoryjne składniki wynagrodzenia nauczyciela (art. 30 ust. 1 pkt 2, art. 34 ust. 1 Karty Nauczyciela). Przysługują one każdemu nauczycielowi szkoły i placówki prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego i organy administracyjnego, który pracuje w warunkach trudnych lub uciążliwych, w tym dyrektorowi i innemu nauczycielowi pełniącemu funkcję kierowniczą. Katalog prac w takich warunkach przewidziano w § 8 i § 9 rozporządzenia MENiS z 31 stycznia 2005 r. Do dodatku uprawnia wyłącznie wykonywanie prac wymienionych w tych przepisach.
Który nauczyciel otrzyma dodatek za trudne warunki pracy
Wykaz trudnych warunków pracy przewidziano w § 8 rozporządzenia MENiS z 31 stycznia 2005 r. Nauczyciele wykonujący prace wymienione w tym przepisie muszą otrzymać dodatek za trudne warunki pracy. Katalog ten nie może być zawężany ani rozszerzany w regulaminie wynagradzania nauczycieli. Wykaz prac uprawniających do dodatku za trudne warunki pracy znajdziesz tutaj.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
- którzy nauczyciele otrzymają dodatek za trudne warunki pracy,
- komu przysługuje dodatek za uciążliwe warunki pracy
- czy dodatek za warunki pracy można wypłacać za godziny
- czy dodatek za warunki pracy wlicza się do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego w postaci średniej.