Dodatek wiejski jest specyficznym świadczeniem pieniężnym należnym tylko nauczycielom. Co istotne, nie jest on składnikiem wynagrodzenia. Sprawdź, czy ten dodatek wlicza się do podstawy wymiaru składek ZUS oraz PPK.
Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe podstawy wymiaru składek nie stanowią m. in .:składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie:
w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku.
Dodatki wiejski jest przychodem pracownika, od którego należy odprowadzać składki ZUS z tytułu ubezpieczenia pracowniczego. Sąd Najwyższy w:
orzekł tak w odniesieniu do dodatku mieszkaniowego. Jako że są to (a właściwie były, bo dodatek mieszkaniowy już nie obowiązuje) świadczenia o zbliżonym charakterze, to tezy Sądu Najwyższego są aktualne w przypadku dodatku wiejskiego.
Wpłaty na pracownicze plany kapitałowe są naliczane od wynagrodzenia brutto, które stanowi „podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe”. Obejmuje nie tylko o samo wynagrodzenie podstawowe, ale wszystkie pozostałe jego składniki, które podlegają „ozusowaniu”. Oznacza to, że także dodatek wiejski jest uwzględniony w podstawie wymiaru składek PPK.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń