Branżowe Centrum Umiejętności to nowy rodzaj placówki oświatowej, która ma pozwalać na funkcjonowanie placówek kształcenia branżowego w bliskiej współpracy z uczelniami i pracodawcami. Początkowo mają one powstać w ramach KPO, niemniej jednak zostaną na stałe włączone do polskiego systemu oświaty.
Branżowe Centra Umiejętności (BCU) będą nowym rodzajem placówek oświatowych. Ich celem będzie uzupełnienie dla centrów kształcenia zawodowego. Rolą BCU będzie:
w celu uzyskania i uzupełnienia wiedzy i umiejętności oraz kwalifikacji zawodowych. BCU pozwoli również na zmianę tych kwalifikacji.
Centra będą dostępne dla:
BCU będzie mógł założyć przede wszystkim powiat, ale też inne jednostki samorządowe (po zawarciu porozumienia z powiatem). Poza tym będą mogły powstać również niesamorządowe (zarówno publiczne jak i niepubliczne) BCU czyli placówki prowadzone przez osoby fizyczne lub osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego. Ich założenie będzie wymagało zezwolenia właściwego powiatu.
BCU będzie mógł również prowadzić minister właściwy dla danego zawodu szkolnictwa branżowego.
Projekt zakłada również utworzenie rad BCU. W ich skład mają wejść przedstawiciele:
Branżowe Centra Umiejętności mają być początkowo finansowane w ramach KPO. Co do zasady koszty ich funkcjonowania będą pokrywane:
Subwencji będą podlegały placówki, które funkcjonują w ogólnopolskiej sieci BCU ogłoszonej w obwieszczeniu MEiN. W skład tej sieci wejdą BCU wyłaniane w konkursach dla organów prowadzących, ogłaszanych nie rzadziej niż co 5 lat przez ministra.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń