Z dniem 1 września 2017 r. dyrektor dotychczasowej sześcioletniej szkoły podstawowej staje się dyrektorem ośmioletniej szkoły podstawowej i zajmuje to stanowisko do końca okresu, na jaki powierzono mu stanowisko dyrektora dotychczasowej sześcioletniej szkoły podstawowej. Zasadę tą stosuje się odpowiednio do wicedyrektorów i nauczycieli zajmujących inne stanowiska kierownicze w dotychczasowej sześcioletniej szkole podstawowej (art. 235 ust. 1 i 2 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe). Oznacza to, że przekształcenie szkoły podstawowej w ośmioletnią szkołę podstawową nie będzie skutkowało koniecznością odwołania nauczycieli ze stanowisk kierowniczych.
W opisanej sytuacji wicedyrektorzy szkoły podstawowej mają powierzone stanowiska na czas nieokreślony. Oznacza to, że mimo iż dyrektorowi tej szkoły kończy się kadencja, to nauczyciele zajmujący stanowiska wicedyrektorów pozostaną na tych stanowiskach w ośmioletniej szkole podstawowej. Należy zaznaczyć, że odwołanie ze stanowiska kierowniczego będzie mogło nastąpić tylko w ściśle określonych przypadkach, do których należą:
W związku z powyższym, jeżeli dyrektor nie odwołał wicedyrektorów ze stanowisk, to od 1 września będą oni nadal zajmowali stanowiska kierownicze, a godziny zajęć przewidziane powyżej wymiaru obniżonego z uwagi na zajmowanie tych stanowisk, będą dodatkowo płatnymi godzinami ponadwymiarowymi (art. 35 ust. 1, art. 42 ust. 6 Karty Nauczyciela). Godziny przypadające powyżej obniżonego obowiązkowego wymiaru zajęć będą mogły być też przeznaczone na rzecz innych nauczycieli, co jednak będzie wymagało zmian w arkuszu organizacyjnym.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń