Czy rodzic dziecka z Ukrainy może nie wyrazić zgody na zapisanie dziecka do oddziału przygotowawczego? Część rodziców woli, aby ich dzieci uczyły się w zwykłym oddziale. Sprawdzamy, co na to przepisy!
Przepisy nie zawierają oczywistej odpowiedzi na wyżej postawione pytanie. Wydaje się jednak, że nie można zmusić rodzica do zapisania dziecka do oddziału przygotowawczego. Szczegóły związane z tworzeniem i funkcjonowaniem oddziałów przygotowawczych zawarte są w § 16 rozporządzenia MEN z 23 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw.
Dyrektor szkoły, w której utworzono oddział przygotowawczy, powołuje zespół kwalifikujący uczniów obcokrajowców do tego oddziału. W skład zespołu wchodzi dwóch nauczycieli oraz pedagog lub psycholog. Liczba uczniów w tym oddziale nie może przekraczać 25 uczniów.
Co bardzo istotne nauczanie w oddziale przygotowawczym musi być prowadzone według realizowanych w szkole programów nauczania, z dostosowaniem metod i form ich realizacji do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów. Tak jak w każdym innym oddziale zajęcia edukacyjne prowadzą nauczyciele poszczególnych zajęć edukacyjnych, którzy mogą być wspomagani przez osobę władającą językiem kraju pochodzenia ucznia.
Przepisy nie dają więc odpowiedzi na pytanie dotyczące możliwości zobowiązania rodzica do wyrażenia zgody na zapisanie dziecka do takiego oddziału. W mojej opinii, jeśli istnieje możliwość zapisania ucznia do tzw. normalnego oddziału, to rodzic dziecka z Ukrainy może z tej możliwości skorzystać. Trzeba bowiem zauważyć, że oddziały przygotowawcze nie wykluczają możliwości pobierania nauki przez uczniów niebędących obywatelami polskimi w tzw. normalnych klasach, jak to zdarzało się dotychczas.
W myśl art. 165 ust. 2 ustawy prawo oświatowe osoby niebędące obywatelami polskimi, podlegające obowiązkowi nauki, korzystają z nauki i opieki w publicznych szkołach ponadpodstawowych na warunkach dotyczących obywateli polskich do ukończenia 18 lat lub ukończenia szkoły ponadpodstawowej.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń